Shkencëtarët thonë për imunitetin dhe koronavirusin

Shkencëtarët në Australi thonë se ata kanë identifikuar se si sistemi imunitar i trupit lufton virusin Covid-19.
Hulumtimi i tyre, i botuar në revistën Nature Medicine këtë të Martë, tregon se njerëzit po shërohen nga virusi i ri si ata nga gripi.
Përcaktimi se cilat qelizat imune shfaqen duhet të ndihmojnë gjithashtu në zhvillimin e vaksinave, thonë ekspertët.
Në nivel global, autoritetet kanë konfirmuar më shumë se 160,000 raste të koronavirusit dhe rreth 6.500 vdekje.
“Ky zbulim është i rëndësishëm sepse është hera e parë kur ne me të vërtetë po kuptojmë se si sistemi ynë imunitar lufton koronavirusin e ri”, tha bashkëautorja e studimit Prof. Katherine Kedzierska.
Hulumtimi i Institutit për infeksion dhe imunitet, Peter Doherty në Melbourne është vlerësuar nga ekspertë të tjerë, dhe e quan atë “një përparim”.

Shumë njerëz janë rikuperuar nga Covid-19, që do të thotë se dihej që sistemi imunitar mund të luftojë me sukses virusin.
Por për herë të parë, hulumtimi identifikoi katër lloje të qelizave imune që paraqitnin për të luftuar Covid-19.
Ato u vëzhguan duke përcjellur një pacient i cili kishte një rast të lehtë deri në të moderuar të virusit dhe asnjë problem të mëparshëm shëndetësor.

Gruaja 47-vjeçare nga Wuhan, Kinë, ishte paraqitur në spital në Australi. Ajo u shërua brenda 14 ditëve.
Prof. Kedzierska tha për BBC ekipi i saj kishte ekzaminuar “gjerësinë e përgjigjes imune” te kjo paciente.
Tre ditë para se gruaja të fillonte të përmirësohej, qelizat specifike ishin njollosur. Në pacientët me grip, këto qeliza të njëjta gjithashtu shfaqen rreth kësaj kohe para shërimit, tha Prof. Kedzierska. Ne ishim shumë të ngazëllyer për rezultatet tona dhe që ne në fakt mund të kapnim shfaqjen e qelizave imune në pacientin e infektuar para përmirësimit klinik,” – tha për BBC.
Shumë shkencëtarë punuan rreth katër javë për të dhënë rezultatin.

Ministri i Shëndetësisë në Australi Greg Hunt tha se gjetja gjithashtu mund të ndihmojë “gjurmimin e shpejtë” të një vaksine dhe trajtimeve të mundshme për pacientët e infektuar.

Prof Kedzierska tha se hapi tjetër për shkencëtarët ishte të përcaktojnë pse reagimi imunitar ishte më i dobët në raste më të këqija.

“Është me të vërtetë e rëndësishme tani për të kuptuar se çfarë ka ndryshon në pacientët që kanë vdekur ose që kanë një sëmundje të rëndë, kështu që ne mund të kuptojmë se si t’i mbrojmë ata”.

Burimi:BBC